PODRÓŻ NA OPERIONA
Książka dedykowana anty-entuzjastom opery i muzyki klasycznej, przeznaczona jest dla wszystkich amatorów literatury w wieku od lat 15 do 105. Cała powieść przesycona sensacjami, aferami, zakulisowymi tajemnicami - nierzadko o kryminalnym lub erotycznym zabarwieniu - przenosi czytelnika w świat postaci powszechnie znanych z historii sztuki, lecz tym razem ukazanych w fantastycznej scenerii galaktyki Operiona. Opisane w prosty i humorystyczny sposób perypetie artystów sprawiają, iż czytelnik w geniuszu dostrzega również zwykłego śmiertelnika. I o to właśnie chodzi! Czas, by opera zdjęła napudrowane peruki, koturny, pióra, woale, krynoliny, maski i ukazała swe prawdziwe, nierzadko zabawne oblicze.
Niewątpliwym plusem tej powieści jest szata graficzna. Aneta Skarżyński pisząc powieść jednocześnie malowała obrazy do każdego rozdziału. W książce wykorzystano kilkanaście ilustracji, a pozostałe zostaną wykorzystane w drugiej częście powieści - POWROCIE Z OPERIONA.
OPIS POWIEŚCI
Nastoletnia Rosjanka, Anna, choć uczy się gry na fortepianie, marzy o śpiewaniu. Postanawia próbować swych sił w elitarnej szkole muzycznej, lecz aby się do niej dostać trzeba przejść sprawdzian z historii opery.
Po moskiewskiej premierze spektaklu Upiór w operze Ania zbiega do orkiestronu, gdzie przez przypadek zostaje zamknięta. Tam poznaje Eustachiusza, od którego otrzymuje niezwyczajną propozycję międzyplanetarnego wojażu. Przyjmuje ofertę i od tej chwili Eustachiusz jest jej przewodnikiem po najciekawszych zdarzeniach z życia ekscentryków, dziwaków i niezdiagnozowanych fenomenów artystycznych.
Ania, jak większość żywiołowych istot w jej wieku poszukujących wrażeń, może być pewna, że podczas podróży ich nie zabraknie. Wrota Operiona otwierają mroczne dzieje madrygalisty-sadysty, Carla Gesualdo. Ania poznaje słynnych kastratów, a także zgłębia wiedzę o przerażającym procederze rzezania. Uczy się tańca u choleryka Jeane-Baptiste Lullyego, który w furii potrafi rozbić instrument na grzbiecie fałszującego muzyka. W przestrzeni międzyplanetarnej Ania dostrzega ciało zasztyletowanego kompozytora Alessandra Stradelli, a chwilę później - dla odmiany nastroju - uczestniczy w przedstawieniu Henryego Pucella i słucha o przygodach zabójczej śpiewaczki Marie-Louise Desmatins oraz solistki z piekła rodem Julie d`Aubigny. W ramach odpoczynku Ania i Eustachiusz udają się do pracowni mistrza lutnictwa - Antonia Stradivariego i podziwiają dzieła jego rąk. Po drodze Ania ma przyjemność wysłuchać wirtuozowskiej gry skrzypcowej pewnego trzynastolatka na gigancie - Christopha Willibalda Glucka. Dowiaduje się także o operach Antonio Vivaldiego, odnalezionych po latach. Na kolejnej planecie Ania poznaje młodego geniusza - Giovanniego Battistę Pergolesiego. Pomiędzy nimi nawiązuje się nić czułego porozumienia… Za to kontakt z Tomaso Albinonim jest bardziej napięty, bowiem nobliwy maestro czuje się zdumiony swobodnym stylem zachowania i języka niesfornej nastolatki.
Ania, jak przystało na szczerą i bezpośrednią dziewczynę, bez skrępowania zadaje pytania Janowi Sebastianowi Bachowi, Georgowi Haendlowi, Vittorii Tessi, Marii Giovannie Farussi - matce osławionego Casanovy oraz Teresie Lanti, podającej się za kastrata Bellino. Ażeby poziom adrenaliny nie opadł, Ania ucieka ze złotego pałacu, zamieszkiwanego przez dwie upiorne solistki - Faustynę Bordoni i Francescę Cuzzoni, wprost do nawiedzonych frenologów i pseudo-badaczy ludzkich czaszek, w tym Josepha Haydna. Uzbrojona w nową dawkę porażającej wiedzy Ania nie obawia się uściślić faktów o niewyjaśnionej śmierci Volfganga Amadeusza Mozarta. Krążąc wokół legend, i ku jej zaskoczeniu, doświadcza ciepłych emocji pod wpływem opowieści samego Antonio Salieriego, a dotyczącej jego wielkiej miłości.
W galaktyce Operiona Ania styka się z szalonym naukowcem Ernstem Chladni - ojcem współczesnej akustyki. Odkrywa wielkie mistyfikacje, jakich w sztuce niemało, a także inne oszustwa dotyczące wynalazków muzyczno-technicznych. Zdumiona owymi faktami i usiłując złapać dystans dziewczyna odwiedza posiadłość księcia, a jednocześnie agenta do zadań specjalnych - Michała Kleofasa Ogińskiego. Jakby wiedzy o ponurych sprawkach niektórych twórców było mało, Ania zagłębia się jeszcze w ciemne zakamarki ludzkiej natury i szpitali dla obłąkanych syfilityków. Bogatsza o kolejne doświadczenia zwiedza mieszkanie głuchego geniusza - Ludviga van Beethovena, by móc obserwować jego zmagania z solistkami podczas próby fortepianowej do IX Symfonii, a później udać się do sąsiadującego z nim Franza Schuberta.
Gdy już się wydaje, że Ania posiadła teorię o teatrze, ni z tego ni z owego styka się ze zorganizowaną grupą „ochroniarzy spektakli”, zwanych klakierami, zaś od najsłynniejszego impresario teatralnego - Domenico Barbai wyciąga informacje o pechowcu mimo woli - Karolu Weberze. Ciąg przygód kończy sekcja zwłok Vincenzo Belliniego oraz policyjne dochodzenie o jego rzekomym morderstwie. W międzyczasie Ania dowiaduje się, jak się uśmierca ludzi do celów naukowo-badawczych.
Cała powieść jest oparta na wydarzeniach, które miały miejsce w minionych wiekach, jednak niewielu ludzi jest tego świadoma. Przed napisaniem powieści autorka prowadziła przez ponad dwa lata badania i poszukiwania materiałów źródłowych.
Kolejna część powieści - w przygotowaniu.